Forslag til liste og program for fylkestingsvalget

Mette Gundersen og Gro Bråten

Leder av nominasjonskomiteen, Mette Gundersen og leder av programkomiteen, Gro Bråten legger frem første utkast til liste og program for fylkestingsvalget 2027.

Agder har vært styrt av de borgerlige partiene siden sammenslåingen til ett fylke i 2020. Ved fylkestingsvalget har Arbeiderpartiet som ambisjon å flytte styringen av fylket over til de rødgrønne partiene.

Partiet har hatt to komiteer i arbeid det siste halve året. En programkomite som utarbeider forslag til hvilke politiske saker partiet skal prioritere i fylkespolitikken de neste fire årene, og en nominasjonskomite som foreslår hvem som skal ha ansvaret for å gjennomføre dette i fylkestinget.

Begge komiteene er ferdig med sitt første forslag, og sender det nå til kommunepartiene på høring. Siden Agder Arbeiderparti allerede har valgt Even Tronstad Sagebakken og Line Kysnes Vennesland som sine to toppkandidater, er det nå resten av lista som presenteres.

Agder Arbeiderpartis plan for Agder

Partiprogrammet har lagt seg på samme form som regjeringens plan for Norge. Det innebærer tydeligere prioriteringer av viktige områder, men også færre kulepunkter.

- Programmet peker på de viktigste områdene vi må arbeide med i neste valgperiode, men erkjenner samtidig at verden kan forandre seg i løpet av perioden, forteller programkomiteens leder, Gro Bråten. – Hensikten er at vi gjør de konkrete vurderingene av tiltak i forbindelse med fylkeskommunens årsbudsjett, hvert år, fremfor å liste opp en rekke tiltak i programmet for en fireårsperiode. Det gir partiorganisasjonen større løpende innflytelse på politikken, og fylkestingsgruppa større fleksibilitet i sitt arbeid med gjennomføringen programmet, forklarer hun.

Høyresiden har ansvaret

Hun forteller også at programmet er tydelig på utfordringene vi har, og som høyresiden har ansvaret for. – De borgerlige partiene har styrt Agder fylke i snart åtte år. Det deres ansvar at flere enn hver femte person i Agder står utenfor utdanning og arbeid, og at private skoler fører til nedleggelse av klasser ved offentlige skoler, påpeker Bråten, og fortsetter: - Det er under høyresidens ledelse at Agder har høyere sykefravær, lavere sysselsetting og scorer dårligere på likestilling enn resten av landet.

Hun peker også på at høyresiden manglende styring av samferdselspolitikken, som har ført til nedleggelse av bussruter og manglende vedlikehold av fylkets veier. – Agders innbyggere trenger en styring som ivaretar hele fylket, og det gjør vår politikk, sier Gro Bråten.

God spredning på valglista

Lederduo Even og Line

Even Tronstad Sagebakken og Line Kysnes Vennesland

Agder Arbeiderparti valgte sine to toppkandidater allerede før sommeren. Even Tronstad Sagebakken fra Lindesnes ble valgt som fylkesordførerkandidat og Line Kysnes Vennesland fra Evje og Hornnes ble valgt på andreplass. Nå legger nominasjonskomiteen frem forslaget for de resterende plassene på lista.

- Vi har et mål om å få inn flere enn de ni vi fikk ved forrige valg, og vi har satt sammen en liste med navn som representerer god kompetanse, bred erfaring, variasjon i alder og yrke – og en geografisk spredning, sier leder av nominasjonskomiteen Mette Gundersen.

Hun påpeker at med AUFs ungdomskandidat på 4. plass er partiet sikret ungdomsrepresentasjon, og at fagbevegelsen er også er godt representert. – Det er særlig viktig at de unge gis innflytelse. Fylkeskommunen har ansvar for de videregående skolene og for kollektivtrafikken – som er to viktige felt som angår unge spesielt, sier Gundersen.

Prosessen videre

Programforslaget og forslag til valgliste sendes nå kommunepartiene, som har frist til 9. oktober med å gi sine tilbakemeldinger. De to komiteene skal så behandle innspillene, før de skal ha ferdig sine endelige forslag 16. oktober. Program og valg av liste skjer på representantskapsmøte/nominasjonsmøte 28. november.

Program for fylkestingsvalget 2027 - første utkast.pdf PDF 210,2 KB Nominasjonskomiteens foreløpige listeforslag.pdf PDF 201,8 KB